online terapi psikolog
PSİKOLOĞA SOR

Uzm.Klinik Psikolog İlhan Bozkurt kimdir

Online terapi ve psikolog uygulamaları nedir nasıl uygulanır

 

Online terapi,online psikolog ve danışma ücretleri

Öncelikle belirtelim: Psikolojik bir tedaviye ihtiyacınız varsa bir sağlık kuruşuşuna başvurmalısınız. Sitemizin psikolojik tedavi gibi bir amacı yoktur. Amacımız online terapi konuusnda sizlere bilimsel içerikli bilgiler ve güncel haberler aktarmakatır.

Online terapi Nedir?

Online terapi psikolojik sorunlarınız için evinizden veya iş yerinizden online psikolog ile internet üzerinden yapabileceğiniz bilimselliği kanıtlanmış bir psikolojik danışma türüdür.

İnternet teknolojilerindeki hızlı gelişimin etkisi ile online terapi, online psikolog, terapi, onlineterapist, e-terapi, sanal psikolog ve online psikolojik destek-danışma gibi kavramlar son yıllarda gerek yurt dışında gerekse ülkemizde giderek artan şekilde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Online terapi psikologla yüzyüze görüşme fırsatı bulamayan ya da bunu tercih etmeyen danışanların skype gibi programlar kullanarak psikologla internet üzerinden online(çevrimiçi, canlı) olarak yazışma, sesli görüşme, video konferans yoluyla veya e-mai yoluyla iletişime geçme şeklinde gerçekleştirilen bir psikolojik danışma hizmetidir. Avrupa ve Amerika'da uzun zamandır kullanılan online terapi yoluyla psikolojik danışma ve terapi uygulaması 2010 yılından beri yürütülen çalışmalar sayesinde ülkemizde de güvenilir bir yöntem olarak giderek yaygınlaşmaya başlamıştır.

Soru-Görüş-öneri ve istekleriniz için
*İsim:
*Yaş:
*Cinsiyet:
*Eğitim durumu:
*Meslek:
*Medeni durum:
*Yaşadığınız İl:
bilgilerinizle psikoloğa sor lingimizden bize ulaşabilirsiniz

Ülkemizde Online terapi ücretleri ne kadar?

Psikologların çalıştığı kliniklerde yüzyüze uygulanan psikoterapi seansları ortalama 60 dakika sürmekte ve 60 dakikalık psikolog terapi ücretleri 150-300TL arasında fiyatlarla uygulanmaktadır. Kliniklerde ayrıca psikoterapiden önce psikiyatrist tarafından da ilaç konusunun değerlendirilmesi gerekmektedir bunun için de psikolog ücretleri dışında ayrıca psikiyatrik değerlendirme ücreti de alınabilmekte bu nedenle psikolog seans fiyatları ve psikoterapi ücretleri artmaktadır. 

Süreye ve uygulayıcılara göre online terapi ücretleri ortalama ne kadardır 

İlaç tedavisi gerekmeyen danışanlar için uygulanabilecek online terapiler de ise 30 dakika ,45 dakika ve 60 dakika şeklinde seçenekler sunularak çok daha düşük terapi ücretleri uygulanmaktadır. Bu nedenle online terapi ücreti yüzyüze terapi ücretlerine göre 45TL den başlayan fiyatlarıyla ortalama %50 daha ekonomikolmaktadır.

Ülkemizde yaptığımız en son inceleme sonucuna göre 08/12/2014 tarihi itibari ile terapi fiyatları şu şekilde:

Online terapi (Skype üzerinden online yazışma): 85TL ile 180TL arası değişiyor 
Online terapi (Skype üzerinden görüntülü görüşme): 150-200TL arası değişiyor
Online terapi (Telefonla sesli görüşme: 150-200TL arası değişiyor
E-posta ile danışma: 10-25TL 
Klinikte yüzyüze terapi: 150-300TL arası değişiyor
Klinikte yüzyüze MMPI Kişilik testi: 150-300TL
Online MMPI Kişilik testi: 75-150TL

Ülkemizde yaptığımız inceleme sonucuna göre: online terapi için en sık kullanılan yöntem olan 60 dakikalık skype üzerinden online yazışma şeklinde gerçekleştirilen online terapi ücreti 08/12/2014 tarihi itibari ile 85TL ile 180TL arasında değişmektedir. Online terapi ücretleri hakkında daha detaylı bilgiye: Psikolog terapi ücretleri konulu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Online terapide süreç nasıl işler ve dikkat edilmesi gereken konular nelerdir:

Online terapide önceden kararlaştırılan saatlerde psikolog ve danışan kişi 30-45 veya 60 dakikalık görüşmeler yapar. İnternet üzerinden yapılan görüşmeler yazılı ya da web kamera aracılığıyla görüntülü yapılır. Danışan sorunlarını paylaşır ve psikolog yaşanan sorunların çözümü için danışana önerilerde bulunur. Danışanın talebi halinde kamera aracılığıyla normal yüzyüze görüşme ortamına benzer bir iletişim ortamı da sağlanabilir. Bu nedenle görüşme talebinde bulunan kişilerin psikolojik sorunlarına çözüm amaçlı olarak bir psikologla yazışacağının bilincinde olmaları gerekir.

Onlineterapist kavramını bir çok kişi kullanmakla birlikte bu kavramın herhangi bir resmiyeti yoktur. Kavramlar sadece internette bulunabilirliği sağlamaya yönelik, internet ortamına uygun kavramlardır. Online olarak görüşülen kişinin psikolog olduğuna dikkat etmek ve görüşme öncesi kendisinden bilgi almak veya internet sitesinin güvenirliğinden emin olmak gerekir.

Online terapi hangi yönleri ile daha avantajlıdır:


Online terapinin yani internet üzerinden canlı psikolojik danışmanın, yüzyüze danışmaya göre çeşitli avantajları vardır. Bu avantajları şu şekilde sıralayabiliriz: Özellikle yüzyüze danışmadan çekinilen ve kişi için mahrem olan konularda online terapi kolay bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Örneğin, cinsel konulardaki sorunlarla ilgili psikolojik danışma, sosyal çekiniklik-sosyal fobi durumlarında sıklıkla bu başvuru yöntemi kullanılmaktadır. Yine zaman açısından mesai saatleri içinde psikoloğa gitme fırsatı bulamayan kişiler için de bu yöntem kolaylık sağlamaktadır. Ailesi ya da yakınları tararafından psikoloğa gitmeye ikna edilemeyen kişler internet üzerinden psikologla görüşmeyi daha kolay kabul etmektedir. Bu görüşmeden sonra yüzyüze görüşmeyi de kabul oranları yükselmektedir. Yine bulunduğu yerde istediği psikologla görüşme fırsatı olmayan kişiler için de online terapi  kolay ulaşırlık imkanı tanımaktadır. Kişi bulunduğu ildeki psikologla görüşmek istemiyorsa internet aracılığıyla istediği psikoloğu tercih etme imkanını da yakalayabilmektedir. Online terapi, canlı psikolojik danışmanın diğer bıranşlara göre ilaç gerekmeyen her sorunda internet üzerinden çözüm üretme imkanı bulunması gibi önemli bir avantajı da vardır. Örneğin cerrahi bir konuda genel cerrahi uzamanına danışıldığında cerrahın hastalığa müdahele imkanı internet ortamında yoktur ve tedavi için sizi kliniğine davet etmekten başka yapabileceği fazla birşey yoktur. Oysa online terapide direkt müdahele ve yardım imkanı internet üzerinden vardır.

 

 

Copyright 2010-2016.Tüm hakkı saklıdır-www.onlineterapiler.com